Najnowszy raport ZPL

Centrum kontaktu

  • iconPhone Infolinia: 32 604 30 20
  • iconMail E-mail: dop@getinleasing.pl
Formularz kontaktowy

Zgodnie z raportem ZPL dynamika branży leasingowej w I połowie 2017 roku wyniosła 11,6% r/r. Oznacza to, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania w wysokości 31,8 mld zł. Odbiorcami ich usług są głównie mikro i małe firmy – z leasingu korzysta lub w przeszłości korzystało 42% małych przedsiębiorstw. 87% jest zadowolonych z tej formy finansowania.


Dominującymi aktywem finansowanym leasingiem są pojazdy lekkie (tj. osobowe i dostawcze do 3,5 t). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku branża leasingowa sfinansowała za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej pojazdy lekkie o łącznej wartości 14,1 mld zł, przy 17,4%. wzroście w tym obszarze (r/r). Na finansowanie pojazdów lekkich wpływa mocny impuls fiskalny dla wymiany aut, szczególnie w segmencie premium (możliwość odliczenia 50% VAT przy zakupie oraz 50% VAT od paliwa i usług serwisowych). Czynnik ten będzie oddziaływał przynajmniej do końca 2019 r.


Dynamika rynku leasingu w kolejnych miesiącach 2017 r. będzie zgodna z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego kraju. Prognozowany rozwój branży leasingowej na koniec 2017 r. na poziomie 15,1% będzie bazował na finansowaniu pojazdów lekkich (ze względu na mocny popyt krajowy i korzystne przepisy fiskalne) oraz finansowaniu maszyn i urządzeń. Na koniec roku łączne finasowanie branży może przekroczyć 66 mld zł.

 

Źródło: www.leasing.org.pl

 

zplaktualnosci

Wróć do poprzedniej strony