Ile kosztuje leasing samochodu?

Centrum kontaktu

  • iconPhone 801 199 199 lub 71 33 44 900
  • iconMail dop@getinleasing.pl
Formularz kontaktowy

Liczba przedsiębiorstw, które nie posiadają samochodów firmowych to minimalny odsetek wszystkich działających na rynku firm – samochody dawno już zaczęły być traktowane jako oczywiste dla prowadzenia działalności gospodarczej narzędzia, które skutecznie usprawniają pracę oraz komunikację, umożliwiając tym samym gospodarczy rozwój firmy. Mniej oczywista jest odpowiedź na pytanie przed którym staje większość przedsiębiorców, mianowicie – w jaki sposób nabyć  firmowe samochody? Opcja zakupu gotówkowego, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiła pierwszą i najbardziej oczywistą myśl, dzisiaj coraz bardziej traci na popularności, co wynika między innymi z tego, że spora część przedsiębiorstw nie ma potrzebnej do tego gotówki lub też nie może sobie pozwolić na jej zamrożenie w tej formie.  Co zrobić w takiej sytuacji? Alternatywy są dwie: kredyt oraz leasing.


Kredyt czy leasing?
Wybór sposobu finansowania samochodu powinien wynikać bezpośrednio z sytuacji przedsiębiorstwa oraz z oczekiwań jego właściciela, jednak pewne kwestie pozostają niezmienne niezależnie od wszelkich uwarunkowań. Z pozoru może się wydawać, że obie formy finansowania działają na tej samej zasadzie i niewiele je dzieli, jednak tak naprawdę różnice są i warto o nich wiedzieć. Wśród jednych z najistotniejszych kwestii jest miedzy innymi to, że oprocentowanie kredytu nie jest stałe, tylko co roku jest naliczane od pozostałej do spłacenia kwoty kredytu, co przy dłuższym okresie spłaty sprawia, że ostatecznie za samochód ponosimy koszt rzędu 120 – 150% jego ceny wyjściowej.


Zatem, ile kosztuje leasing samochodu? W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, firmy leasingowe biorą pod uwagę opcję ze stałą miesięczną ratą, określoną na samym początku przy zawieraniu umowy (często określa się ją jako konkretny procent wartości samochodu w momencie podpisywania umowy). Należy tu jednak też zaznaczyć, że w leasingu, w przeciwieństwie do kredytu, ustala się najczęściej pewną opłatę wstępną oraz kwotę za którą leasingobiorca wykupi samochód po zakończeniu umowy. Sprawia to, że koszt samochodu w leasingu, w zależności od długości umowy oraz jej oprocentowania, wynosi około 115 – 125% ceny początkowej pojazdu, a więc mniej niż ten samochód w kredycie.
Zastanawiając się nad tym ile kosztuje samochód w leasingu, należy jednak też pamiętać o tym, że samochód wzięty w leasingu wiąże się też z różnego rodzaju korzyściami podatkowymi, które nie są możliwe przy kredycie. Dzięki temu, po odliczeniu ich, koszt samochodu wychodzi mniej więcej taki jak jego wartość początkowa.