Leasing samochodów dostawczych - tak czy nie?

Centrum kontaktu

  • iconPhone Infolinia: 32 604 30 20
  • iconMail E-mail: dop@getinleasing.pl
Formularz kontaktowy

Samochody dostawcze to dla wielu firm jedno z głównych narzędzi pracy. Czasami jednak przedsiębiorstwo nie chce lub nie może sobie pozwolić na gotówkowy zakup takiego samochodu dostawczego. Dużą alternatywą jest wtedy leasing samochodów dostawczych. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku dużych firm, które nie chcą angażować swego kapitału w środki trwałe i wolą zamiast tego przeznaczyć go na rozwój firmy, jak również w przypadku małych przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają swoją działalność. Tym bardziej, że te działające od niedawna firmy zwykle nie spełniają kryteriów potrzebnych do tego, żeby wziąć kredyt same zaś nie posiadają wystarczającej ilości środków.


Jeśli chodzi o samochody dostawcze leasing jest zwykle najkorzystniejszą formą finansowania, choćby z tego powodu, że cała procedura jest o wiele szybsza i łatwiejsza, a co za tym idzie firma ma możliwość zaoszczędzić na czasie i nabyć samochód dostawczy w momencie, gdy najbardziej go potrzebuje, bez konieczności czekania na udzielenie kredytu jak ma to miejsce w bankach. Kolejną zaletą jeśli chodzi o leasing samochodów dostawczych jest fakt, że taki leasing w żaden sposób nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej, która w przypadku banków jest oceniana bardzo rygorystycznie. Oznacza to, że nawet posiadając już wcześniej jakiś kredyt firma nie musi się martwić o to, że nie zostanie przyznany jej leasing. Nie jest to też jednak coś, co dotyczy tylko firm, które posiadają już kredyt, każda firma, decydując się na leasing, zawsze ma możliwość wzięcia kredytu na dowolny cel później. Jeśli chodzi o samochody dostawcze leasing przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku leasingu samochodów osobowych i ma formę dzierżawy. Mówiąc dokładniej firma leasingową nabywa samochód dostawczy po czym przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie. Warunki te zawierają zawsze czas trwania umowy oraz kwotę comiesięcznej raty leasingowej, tym samym przez cały czas trwania umowy leasingowej samochód dostawczy znajduje się w posiadaniu leasingodawcy, leasingobiorca jest natomiast jedynie jego użytkownikiem.


Kolejną ważną zaletą, zarówno jeśli chodzi o leasing samochodów dostawczych, jak również o leasing samochodów osobowych, jest z punktu widzenia przedsiębiorcy fakt, że w przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca może ratę leasingową zaliczyć do kosztów prowadzenie działalności. Oprócz tego w zależności od rodzaju leasingu oraz formy prowadzonej działalności przedsiębiorca może również w inny sposób skorzystać z ulg podatkowych.