Leasing dla firm - najlepsza opcja finansowania?

Centrum kontaktu

  • iconPhone 801 199 199 lub 71 33 44 900
  • iconMail dop@getinleasing.pl
Formularz kontaktowy

Leasing dla firm - najlepsza opcja finansowania?

 

Każda firma, chcąca nabyć samochody dla swojej firmy, musi zmierzyć się z pytaniem o to w jaki sposób najkorzystniej to zrobić. Opcji jest kilka i to, która z nich jest najlepsza dla przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od kondycji finansowej firmy, jej dochodów oraz tego ile gotówki przedsiębiorca chciałby przeznaczyć na samochody w danym momencie. W zależności od odpowiedzi na to pytanie oraz od innych oczekiwań właściciela firmy, możliwe są następujące rozwiązania:

 

  • zakup za gotówkę – to opcja dla tych, którzy mają duży kapitał, który mogą przeznaczyć na zakup samochodów. W takiej sytuacji przedsiębiorca dokonuje zakupu ze środków finansowych firmy, po czym wlicza zakupiony samochód w koszty uzyskania przychodu – nie ma to jednak formy jednorazowego odliczenia, tylko jest rozłożone w czasie jako forma amortyzacji (w przypadku samochodów nowych okres amortyzacji wynosi 5 lat, natomiast amortyzacja samochodu używanego przez okres minimum 6 miesięcy, wynosi 2,5 roku). Wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu, takie jak paliwo, opony, serwis czy ubezpieczenie też są wrzucane w koszty.

 

  • kredyt samochodowy – ma on formę pożyczki gotówkowej przeznaczonej na konkretny cel (w tym przypadku samochód). Posiada niższe opracowanie w porównaniu do kredytów obrotowych, co wynika z tego, że samochód stanowi zabezpieczenie dla banku, że kredytobiorca spłaci kredyt. Kredyt jest udzielany firmie po wnikliwej analizie jej sytuacji finansowej, która to, łącznie z czasem jaki należy poświęcić na wypełnienie niezbędnych dokumentów, wynosi około 3 do 6 miesięcy. Ważne jest również to, że przy kredycie samochodowym w koszty możemy wliczyć tylko odsetkowe części spłacanych rat oraz wszelkiego rodzaju opłaty manipulacyjne związane z udzieleniem kredytu.

 

  • leasing dla firm – ostatnia z opcji finansowania samochodów firmowych. Leasing dla firm ma formę dzierżawy, czyli wypożyczenia pojazdu. Leasing posiada dwa rodzaje, z czego leasing finansowy jest zdecydowanie rzadszy od leasingu operacyjnego. Tak naprawdę leasing finansowy jest bardzo zbliżony swoją formą do kredyty samochodowego – firma leasingobiorcy amortyzuje samochód, jednak na leasingobiorcy ciąży obowiązek zapłacenia VAT-u z góry za cały okres trwania umowy. Inaczej przedstawia się leasing operacyjny, który ma formę usługi, dzięki czemu do rat leasingowych doliczany jest VAT. Decydując się na operacyjny leasing dla firm, wrzucamy do kosztów uzyskania przychodów całą ratę netto, amortyzacją zajmuje się zaś firma leasingowa.